środa, 15 lipca 2015

Rozgrywki finałowe konkursu i ceremonia zakończenia - film oraz zdjęcia

Światowa Konferencja Robotyki Edukacyjnej (GCER), w ramach której rozgrywany był międzynarodowy finał konkursu Botball 2015 zakończyła się. Drużyna Zespołu Szkół im. prof. Franciszka Leji w Grodzisku Górnym wróciła do Polski. Czas na parę słów podsumowania.

W konkursie Botball 2015 braliśmy udział po raz drugi. Pierwszy raz w sierpniu 2014 w Los Angeles. Nie był to jednak pełny udział w programie Botball. Na finał światowy pojechaliśmy jako Mistrzowie Polski, lecz z pominięciem eliminacji europejskich, które każdego roku odbywają się w Austrii. Jak ogromne doświadczenie i dużą wiedzę dają te zawody, zrozumieliśmy w tym roku. Gimnazjaliści z Grodziska zajęli w Austrii 7 miejsce w klasyfikacji generalnej, nie odnieśli znaczących sukcesów ani w "Seeding Rounds", ani w "Double Elimination", ale dowiedzieli się, z jakimi zadaniami spotkają się na turnieju  światowym, na jakim poziomie pracują przeciwne drużyny i jakim wymaganiom muszą sprostać.  Uczniowie, wyposażeni w doświadczenia i umiejętności, przebudowali roboty i udoskonalili programy, co zaowocowało wspaniałym wynikiem w finale światowym.

Jak napisałem w poprzednim poście drużyna ZS w Grodzisku Górnym (Franciszek Leja State School) zakończyła konkurs z następującym dorobkiem:
  1. I miejsce w "Double Elimination" - budząca najwięcej emocji i najbardziej prestiżowa konkurencja Botball. Sukces naszej drużyny jest tym większy, że został osiągnięty bez blokowania drużyny przeciwnej.
  2. IV miejsce w "Seeding Round" - do końca nie było wiadomo jaki będzie wynik rywalizacji w tej kategorii. Różnice punktowe między I a IV miejscem nie były zbyt duże.
  3. Sędziowie docenili konstrukcję robotów zbudowanych przez gimnazjalistów z Grodziska i przyznali im nagrodę "Judge's Choice".
Czy te osiągnięcia można uznać za duży sukces? Tak, nawet zaryzykuję stwierdzenie, że to jest ogromne osiągnięcie. Po raz pierwszy w historii konkursów Botball drużyna spoza USA zajęła pierwsze miejsce w jednej z kategorii rozgrywek robotów. Czyli,  w tym bardzo prestiżowym wydarzeniu przeszliśmy do historii . Gdyby uczniowie naszego gimnazjum byli obywatelami USA, to mieliby zagwarantowane bardzo wysokie stypendia na najlepszych amerykańskich uniwersytetach. Myślę, że i w naszym kraju te osiągnięcia zostaną docenione, i w przyszłości nasi uczniowie osiągną sukcesy osobiste i zawodowe.

Jaki był odbiór występu naszej drużyny przez międzynarodową publiczność pokazuje poniższy film:W finale Botball rozpoczęliśmy współzawodnictwo z austriackim zespołem iBot alpha.
Chłopcy z Wiednia wystawili bardzo pomysłowe roboty, ale niestety zawiódł program.


Kolejny mecz finałowy z drużyną Los Altos Community Botball Team.Roboty drużyny z Los Altos był postrachem "Double Elimination". Bardzo skutecznie blokowały roboty przeciwnika za pomocą wyrzucanego na przeciwległy stół łańcucha. Dodatkowo robot zasłaniał środkowy pojemnik (kaldera) i uniemożliwiał drużynie przeciwnej zdobywanie punktów.Mimo pomysłowej strategii drużyna z Los Altos przegrała mecz.


Pecos-Barstow-Toyah ISD próbowali zaskoczyć, naszą drużynę, wjazdem robota w nasze pole gry.Nie przyniosło to jednak zamierzonego efektu.


A teraz mecz o pierwsze miejsce "Double Elimination". Drużyna Los Altos Community Botball Team powróciła, by jeszcze raz zmierzyć się z naszymi chłopcami.


Rozgrywka była niezwykle emocjonująca. Los Altos wykonali 100% swojego programu.


Zablokowali kalderę i unieruchomili nasz sortownik kolorowych piłek (pomponów).


Przez chwilę wydawało się, że również nasz robot zbierający przedmioty z półki zostanie unieruchomiony.Jednak konstrukcja i program nie zawiodły. Nasz robot zdjął z półki przedmioty i zawiózł je do bazy. Wygraliśmy "Double Elimination"! Jesteśmy pierwszą drużyną spoza USA, która tego dokonała!


Drużyna ZS im. prof. Franciszka Leji z dyrektorem zs Romanem Matuszkiem (po prawej) i trenerem drużyny Maciejem Polańskim (po lewej) prezentuje loga sponsorów.


 A tutaj z prezesem PRIA (Practical Robotics Institute Austria)


Ceremonia wręczenia nagród.


Nasza drużyna dostała owacje na stojąco. Niesamowita chwila...


Uczniowie naszego gimnazjum z drużyną Rolla Regional Robotics z Missouri.


I z drużyną HTL Wiener Neustadt z Austrii


Zawody to nie tylko rywalizacja, to również wzajemna pomoc. Drużyna z Missouri zaproponowała nam i Austriakom podwiezienie do hotelu, w którym mieszkaliśmy.


Ostatnie zdjęcia z Albuquerque. Za oknem balony, z których słynie to miasto.


 Ostatnie spojrzenie z okna samolotu, na lotnisku.


 Żegnamy się z Albuquerque.


 Jeszcze tylko 10 godzin oczekiwania na lotnisku we Frankfurcie...


 i będziemy w domu.

Drużyna Zespołu Szkół im. prof. Franciszka Leji w Grodzisku Górnym, dyrektor Roman Matuszek oraz opiekun drużyny Maciej Polański dziękują wszystkim, którzy pomagali, kibicowali oraz wspierali finansowo. Bez Was nasz sukces nie byłby możliwy!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz